středa 21. května 2014

   Minulý týden jsem díky odkazu na jedné sociální síti objevila pořad Duše K. Zjistila jsem, že jeho moderátor, herec Jaroslav Dušek, do pořadu zve zajímavé osobnosti a tak jsem u šití začala poslouchat tyhle pořady. Zatím jsem tedy slyšela čtyři díly, oblíbila jsem si divokou kuchařku Pavlu Dudkovou a včera mě nadchl Emil Páleš.
   Emil Páleš je seriózní vědec, který publikuje a přednáší doma i v zahraničí. V roce 2004 získal (spolu s profesorem Miroslavem Mikuleckým) cenu Zdeňka Kleina za nejlepší transdisciplinární práci v oblasti etologie člověka, kterou uděluje Karlova univerzita a Společnost integrálních věd.  Pravidelně se účastní České konference, na konci roku 2011 vedl cyklus přednášek na Západočeské univerzitě v Plzni. A zároveň mu v roce 2008 český klub skeptiků Sisyfos udělil bronzový bludný balvan.
   A to mě zaujalo natolik, že jsem si pořad s vědcem, který dostal spolu se spoustou seriózních ocenění i cenu poněkud problematickou, hned pustila.
   Doktor Páleš zkoumá historii z hlediska teorie o působení archandělů. Jeho teorie není nová, vychází z nejrůznějších dochovaných systémů božstev různých kultur. Líbí se mi, jak stopuje identitu jednotlivých archetypů archandělů - bohů napříč kulturami a poukazuje na jejich vliv. Konečně tak dostávám jednu z možných odpovědí na otázku, která mě zajímá od té doby, co nám ve škole zadali jako povinnou četbu Staré řecké báje a pověsti, ve kterých se bohové pohybovali se samozřejmostí o které se nediskutovalo.
   Pořad věnovaný angeologii dějin jsem si pustila rovnou dvakrát, protože Emil Páleš mluví docela potichu a při prvním poslechu jsem u šití leccos přeslechla. A navíc mám pro přesně takové lidi, kteří neváhají své myšlence zasvětit život, tak trochu slabost :)
   A jestli vás zajímá, co vlastně u těchto pořadů šiju, tak jsou to přesně tyhle šaty, v různých barvách, jedny za druhými :)
4 komentáře:

 1. Leninko :-). Ano ano, tenhle pán mne taky opravdu zaujal! šaty jsou krásné, tolik se těším na ty svoje :-)))

  OdpovědětVymazat
 2. ....kouzelná inspirace slovy o archandělech... musím říct Lenko, že se mi tvé lněné šatky tůze líbí.... a děkuji za připomenutí Duše K, pokud vím, tak už se nové díly netočí, ale i tak si s chutí znovu pustím povídání se včelařem, tolik o včelkách ví a s táááákovouhle láskou o nich hovoří a lind by moc zajímalo, jak se včely (a mravenci) nyní mají

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...milá lind, hned si jdu pustit díl o včelách :) A řekla bych, že další díly pořád vznikají, ten s Pavlou Dudkovou je z letošního velikonočního pondělí! :)

   Vymazat