pondělí 26. listopadu 2012

Nedávno jsem zjistila, že máme doma v knihovně mj. čtyři knížky, které napsal Dalajlama. Už si vůbec nepamatuji, kdy jsem je koupila (předpokládám, že jsem je koupila já). Ale rozhodla jsem se, že je teď všechny přečtu, jednu za druhou. (Když jsem byla mladší a měla jsem spoustu času, tenhle způsob čtení jsem měla moc ráda... v co nejkratší době přečíst co nejvíc knih jednoho spisovatele. Většinou jsem potom měla pocit intenzivního, až osobního kontaktu s autorem.)
Dnes jsem dočetla knížku Otevřené srdce. A nadchla mě tolik, že se o to chci s vámi podělit :) Myslím, že tahle kniha dokáže většinu čtenářů naplnit pocitem svobody a lásky ke všem ostatním i k sobě. Při čtení získáte pocit, že celý svět je jeden velký, láskyplný prostor, ve kterém my všichni spolu sdílíme stejný okamžik. Velmi mě oslovila třeba pasáž o metodě příčiny a následku o sedmi krocích. Tato buddhistická metoda vychází z přístupu, při němž na každou bytost pohlížíme jako na svou bývalou matku. Z buddhistického hlediska totiž procházíme cyklem zrození a smrtí velmi dlouho, mnohem déle, než existuje naše planeta. Naše životy i životy bytostí kolem nás jsou nekonečné. K nekonečnému počtu svých zrození jsme potřebovali nekonečný počet matek. Prvním krokem v tomto přístupu je uznání, že všechny bytosti byly kdysi našimi matkami. Každý pes, každá kočka, moucha, ryba i člověk byly kdysi naší matkou a věnovali nám mateřskou lásku. Tato myšlenka by v nás měla vzbudit velkou účast... to je druhý krok tohoto přístupu. Třetí krok nastane, když začneme cítit touhu všem bytostem pomoci v jejich současné situaci a z něj vychází čtvrtý krok, láska zahrnující všechny živé bytosti. Taková láska nás vede k soucitu, což je pátý krok.
Celá kniha má podtitul Učení o soucítění v denním životě, takže podobných myšlenek a dalších teorií v ní najdete hodně. V závěru knihy potom najdete i verše, které jsou součástí obřadu vytváření altruistické mysli.
Musím říct, že mě myšlenky a teorie publikované v téhle knížce naplnily radostí.  Hned si ji přečtu ještě jednou a pokud potřebujete zlepšit náladu, doporučuji ji i vám :)



2 komentáře:

  1. ....tak já že bych si zašla do knihovny?

    OdpovědětVymazat
  2. Leni, jsem zvědavá, jak se ti bude líbit Cesta ke štěstí. Je to kouzelná kniha a já si ji na libovolné stránce otevřu vždycky, když je mi krušno. A zatím vždycky jsem tam našla odpověď právě na té náhodně otevřené stránce.

    OdpovědětVymazat