(Richard Adams, Daleká cesta za domovem)
Tenhle úryvek z knihy, kterou právě četeme s dětmi před spaním, přesně obsáhl to, o čem už nějaký čas přemýšlím. Když pozorujeme hejno ptáků, nebo ryb, je na první pohled jasné, že jsou jedním organismem. A přesto i jako jednotlivci jsou ptáci či rybky schopní dokonale fungovat. Jakým způsobem se dokáží takhle dokonale propojit v jednu mysl? Znáte ten stav vědomí těsně před usnutím, kdy už myšlenky přestáváme ovládat? V takové chvíli přichází ke slovu intuice a jsme schopní čerpat informace z takových rovin mysli, do kterých se obvykle nevydáváme. V takovou chvíli jsme schopní se propojit s myslí jiného člověka. Několikrát se mi to povedlo s malým dítětem a občas i se psem. Ano, řekla bych, že některé malé děti a zvířata mají mysl otevřenou v téhle rovině stále. A řekla bych, že právě díky tomu se hejna zvířat dokáží chovat jako jedna bytost.
Loni jsem se na permakulturním kursu dozvěděla, že podobně funguje i les a další rostlinná společenstva. Když se něco stane na jednom konci lesa, téměř okamžitě to "vědí" stromy na druhém konci.
Podle budhistů duše vtělená do těla zvířete v tomto životě stagnuje, nemůže dojít probuzení. A teď mě napadá, jestli to není proto, že v těle zvířat duše probuzená je. A i přesto, že narodit se jako zvíře znamená jednoznačně život v utrpení, začínám chápat, proč je to zároveň tak záviděníhodné...
Znám ten stav vědomí, Leni ♥
OdpovědětVymazat